18 September 2019

Wszystko, to co związane z samochodami i nie tylko

O ile na co dzień przeciętny człowiek nie ma potrzeby dokonywania dokładnych pomiarów ciśnienia, to produkcje przemysłowe bardzo często muszą kontrolować tego rodzaju parametr. Proces taki jest możliwy dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń, którym jest między innymi manometr różnicowy. Rodzajów oraz odmian tego urządzenia jest wiele, dlatego wybór powinien być zawsze dokładnie przemyślany.
Manometr różnicowy, znany również pod nazwą ciśnieniomierz jest wykorzystywany do dokonywania pomiarów ciśnienia cieczy oraz gazów. Wielkość ciśnienia jest oznaczana w stosunku do panującego ciśnienia atmosferycznego, a urządzenie wykazuje czy określona wartość jest od niego niższa czy wyższa i jaka jest wielkość tej różnicy.

manometr różnicowy

Manometr różnicowy znajduje zastosowanie przede wszystkim w ciepłownictwie, hydraulice siłowej, przemyśle spożywczym, rolnictwie, a także energetyce cieplnej, gazownictwie, wodociągach i kanalizacji. Można wyróżnić kilka rodzajów tego typu urządzeń, które różnią się od siebie wielkością ciśnienia odniesienia oraz charakteru ciśnienia jakie jest wskazywane. Można wyróżnić manometr różnicowy względny, służący do określania tak zwanego ciśnienia absolutnego, które jest wyznaczane w odniesieniu do próżni. W grupie urządzeń względnych można ponadto wyróżnić manometr wyposażony w rurkę Bourdona, który ma zastosowanie ogólne, a także w sytuacjach zwiększonego narażenia na działanie korozji. Można spotkać także urządzenia o bardziej zróżnicowanej budowie, takie jak manometr różnicowy precyzyjny, puszkowy, a także membranowy, który jest wykorzystywany w przypadku konieczności dokonywania pomiarów bardzo małych wartości ciśnień.
Oprócz urządzeń względnych można wyróżnić także manometr różnicowy absolutny, który pozwala na jego stosowanie bez względu na panujące wahania ciśnienia atmosferycznego. W przypadku tego rodzaju urządzenia uzyskane w wyniku dokonanego pomiaru ciśnienie zostaje porównane do ciśnienia odpowiadającemu zeru absolutnemu, czyli próżni.
Występuje ponadto manometr różnicowy typowy, którego praca opiera się na zastosowaniu przeróżnych systemów pomiarowych. Stosowane są one między innymi podczas monitorowania stopnia zanieczyszczenia filtrów, jak również do kontroli przepływu cieczy oraz gazów. Manometr różnicowy umożliwia także dokonywanie regularnych badań w tak zwanych pomieszczeniach czystych.
Ostatni typ stanowi manometr różnicowy cyfrowy, który wykonuje się ze stali nierdzewnej. Urządzenie takie jest wyposażone w zasilanie bateryjne, które pozwala na jego zastosowanie do celów przemysłowych o bardzo szerokim zakresie. Manometr różnicowy cyfrowy posiada wyświetlacz cyfrowy, co w znacznym stopniu usprawnia pracę i pozwala szybko i sprawnie dokonywać odczytów pomiarów.

Bez kategorii

Coś o mnie?

man-1206193-m

Hej . Jestem Robert. Mam 30 lat i pochodzę z Koszalina. Interesuje się poliyką zagraniczną, samochodami i kolarstwem. Uwielbiam kino i mieć adrenaline we krwi .Mam cichą nadzieje że będziecie tutaj cześciej zaglądać. Pozdrawiam serdecznie.