17 October 2019

Wszystko, to co związane z samochodami i nie tylko

Chociaż wielokrotnie słyszy się, że drogi w Polsce pozostawiają wiele do życzenia, a tak zwane „kocie łby” można znaleźć praktycznie wszędzie to trzeba jednak wziąć pod uwagę, ze infrastruktura drogowa w Polsce nie jest aż tak źle rozbudowana, a komentarze jej dotyczące wynikają zapewne z braku wyobraźni, albo wręcz przeciwnie – z jej nadmiaru. Tłumacząc sobie ciągle, że pieniądze podatników są wykorzystywane nie tak jak trzeba nie bierze się pod uwagę, ze budowa dróg jest niezwykle kosztowna i nie wszystko da się zrobić od razu i w tym samym roku oraz za te same pieniądze.

rainbow-1149610_640

 

Rodzaje dróg w Polsce

Klasy polskich dróg są dosyć jasno nazwane, a ich charakterystyka prosta i wszystkim raczej znana:
– Autostrady – zaznaczanie symbolem A – dwujezdniowa trasa, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego
Drogi ekspresowe – symbol S – droga publiczna o ograniczonej dostępności, która przecinana jest wielopoziomowymi skrzyżowaniami z innym drogami oraz dopuszcza, w określonych przypadkach skrzyżowania jednopoziomowe
– Główne drogi ruchu przyspieszonego – oznaczane GP –
– Główne drogi – G
– Zbiorcze drogi – Z
– Lokalne drogi -L
– Dojazdowe drogi – D

Prędkość

Na autostradzie można poruszać się z prędkością 140km/h, na dwujezdniowej drodze ekspresowej 120km/h, a na jedno jezdniowej 100km/h. Na zwykłej drodze na terenie niezabudowanym dopuszczalna prędkość to 90km/h.

Ciekawostką, o której nie wszyscy wiedzą jest to, że od 5:00 do 23:00 w mieście należy poruszać się z prędkością 50km/h, ale od 23:00 do 5:00 już 60km/h. Strefa zamieszkania ogranicza prędkość samochodów osobowych do 20km/h.

Należy pamiętać, że zbyt wolne poruszanie się na trasach szybkiego ruchu może stwarzać realne niebezpieczeństwo, a czasami poruszanie się z dopuszczalną prędkością również nie stanowi sytuacji bezpiecznej. Dlatego w kodeksie ruchu drogowego wyraźnie zaznaczone jest, że bez względu na rodzaj drogi, ilość jej pasów, rodzaj samochodu jakim się poruszamy i porę dnia lub nocy należy poruszać się z bezpieczną prędkością, która nie będzie stanowić zagrożenia dla żadnych członków ruchu drogowego.

Bez kategorii

Coś o mnie?

man-1206193-m

Hej . Jestem Robert. Mam 30 lat i pochodzę z Koszalina. Interesuje się poliyką zagraniczną, samochodami i kolarstwem. Uwielbiam kino i mieć adrenaline we krwi .Mam cichą nadzieje że będziecie tutaj cześciej zaglądać. Pozdrawiam serdecznie.